.

vije ndarëse

Postuar më: 31/07/2020

31 Korrik 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19

 1. Situata në vendin tonë sipas MSHMS

Në vendin tonë deri më sot (31.07.2020) janë testuar 41 199  raste të dyshuara për COVID-19 të cilat kanë rezultuar:

 • 5276 raste të konfirmuara
 • 157 pacientë kanë ndërruar jetë
 • 2952 pacientë të shëruar
 • 2167 numri i rasteve aktive

Shpërndarja sipas qarqeve të rasteve të konfirmuara me COVID-19,  datë: 31.07.2020

 

Qarqet Raste aktive sipas qarqeve Nr. i rasteve të shëruara Nr. i rasteve te vdekur
Tirana 1191 1351 83
Shkodër 209 311 24
Durrësi 256 520 20
Fieri 83 151 7
Korça 60 74 4
Elbasani 47 70 6
Kukës 65 112 4
Lezhë 82 153 2
Vlora 94 102 4
Gjirokastër 29 25 0
Diber 24 28 2
Berat 27 48 1
TOTAL 2167 2952 157

 

 

 

Situata epidemiologjike e COVID-19 në 24 orët e fund

 

 

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju informon rreth situatës së COVID 19 në Shqipëri, në 24 orët e fundit.

Kanë vijuar testimet për të dyshuar të prekur me COVID19 dhe vazhdon puna intensive e epidemiologëve në terren për gjurmimin aktiv të rasteve.

Fatkeqësisht, nuk e kanë fituar dot betejën me sëmundjen në dy spitalet COVID, një 56 vjeçar dhe një 76 vjeçar nga Tirana me disa sëmundje bashkëshoqëruese dhe një 90 vjeçar nga Elbasani.

Aktualisht në spitalin Infektiv dhe spitalin “Shefqet Ndroqi” po trajtohen 115 pacientë, 16 janë në terapi intensive, 5 prej të cilëve pacientë të intubuar.

Në 24 orët e fundit, janë kryer 500 testime për të dyshuar të prekur me COVID19, nga të cilat janë konfirmuar 79 raste pozitive.

Shpërndarja gjeografike e rasteve është si vijon: 56 raste në Tiranë, nga 6 raste në Shkodër, Krujë, nga 3 raste Fier, Lushnje, nga 1 rast në Elbasan, Kavajë, Vlorë, Kamëz, Divjakë.

Gjatë 24 orëve të fundit janë shëruar 69 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve në 2952, që nga fillimi i epidemisë.

 

Kontrolle për zbatimin e masave nga Task-Forca antiCOVID në 24 orët e fundit

Inspektorati Shtetëror Shëndetësor në bashkëpunim me grupet e tjera të Task Forcës: Inspektoratin e Punës, AKU, Policinë e Shtetit, realizuan 1413 inspektime dhe monitorim në 24 orët e fundit. Nga inspektimet janë vendosur 4 masa administrative me gjobë ndaj individëve për mosmbajtje të maskës në ambiente publike të mbyllura.

Masat administrative janë vendosur nga degët rajonale të Inspektoratit Shtetëror Shëndetësor në qarku Shkodër.

Task Forca anti-COVID në total ka kryer 132.813 kontrolle dhe monitorimet në terren gjatë epidemisë dhe janë vendosur 520 masa administrative për subjektet e gjetura në shkelje të protokolleve të sigurisë, miratuar nga Ministria e Shëndetësisë.

 

Parandalimi i COVID-19, masa të reja kufizuese

Me vendimin e Qeverisë dhe Aktit Normativ ndalohet hapja e klubeve të natës, diskove, lounge barve dhe çdo lloj shërbimi të kësaj natyre në mjedis të mbyllur apo të hapur, përveç restoranteve. Mosrespektimi i këtij detyrimi nga subjektet, dënohet me gjobë 3 000 000 lekë dhe me pezullim të aktivitetit për një periudhë një vjeçare.

– Ndalon muzikën pas orës 20.00 në të gjithë mjediset e shërbimeve të çfarëdolloji. Mosrespektimi i këtij detyrimi nga subjektet, dënohet me gjobë 1 000 000 lekë dhe në rast përsëritje, me pezullim te aktivitetit për një periudhë gjashtë mujore. Nuk duhet të harrojmë për asnjë moment, se e gjithë bota është në një moment pandemie.

 

Maska e detyrueshme në ambiente të mbyllura

Qeveria shqiptare vendosi përdorimin e maskës/barrierën mbrojtëse prej tekstili si të detyrueshme në çdo ambient të mbyllur. Nëpërmjet vendimit të qeverisë dhe aktit normativ, detyrimi për përdorimin e maskave jo mjekësore/barrierave mbrojtëse për mbrojtjen ndaj transmetimit të COVID 19 do të jetë detyrim për çdo individ në të gjitha ambjentet e mbyllura; në administratën publike dhe jo publike; në transportin publik; në zyra, shkallë pallati, ashensorë, në qendrat tregtare, dyqane, supermakatat, tregjet dhe njësitë e shërbimit. Të gjithë ata individë që nuk do ta përdorin barrierën mbrojtëse, sipas udhëzimeve të Ministrisë së Shëndetësisë, do të penalizohen. Spas Ekspertëve maska është shumë efikase, pasi redukton transmetueshmërinë. Nëse e vendosim të gjithë, ajo përkthehet në një armë mbrojtëse për mospërhapjen e këtij infeksoni.

https://www.youtube.com/watch?v=oWoXDB8nvxk

http://shendetesia.gov.al/wp-content/uploads/2020/07/akti-normativ-maskat.pdf

 

Apel për mbrojtjen nga COVID-19 drejtuar bizneseve

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i bën apel bizneseve, të zbatojnë me korrektësi protokollet e sigurisë në punë: të dezinfektojnë ambientet, të kryejnë ajrosjen rregullisht, të përdoren maskat apo barrierat mbrojtëse në çdo subjekt shërbimi për qytetarët, siç e përcaktojnë protokollet e autoriteteve shëndetësore. Çdo shkelje do të konsiderohet me rrezik për shëndetin e qytetarëve dhe si e tillë do të ndëshkohet sipas ligjeve në fuqi. Nëpërmjet ndryshimeve në aktin normativ, vendosen penalitetet për subjektet që ushtrojnë veprimtari turistike në stacionet e plazhit, që i thyejne rregullat, duke ndikuar direkt në përhapjen e infeksionit SARS COV2. Parashikohet dënimi me gjobë 700,000 (shtatëqind) mijë lekë dhe në rast përsëritjeje, parashikohet edhe mbyllja e veprimtarisë, duke synuar të mbrohet shëndeti i turistëve në zonat e plazheve, nga infeksioni SARS COV2.

 

Këshilla dhe rekomandime drejtuar qytetarëve për mbrojtjen nga COVID-19

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale apelon për vetëndërgjegjësim nga qytetarët që të jenë të kujdesshëm në zbatimin e masave të vendosura: Kur dilni, qëndroni në distancë fizike prej të paktën 1.5 metër, lani shpesh duart, përdorni maska mbrojtëse në ambiente të mbyllura. Kur mbani maskë mos prekni fytyrën dhe maskën me dorë. Dezinfektoni objektet që prekni dhe ajrosni ambientet në të cilat qëndroni. Personat e konfirmuar pozitivë me COVID-19 duhet të vetëizolohen dhe të shmangin kontaktet e ngushta me të tjerët. Nëse dyshoni se jeni i prekur ose keni shenja të sëmundjes duhet të qëndroni të izoluar dhe telefononi në numrin e Urgjencës Kombëtare 127. Ministria e Shëndetësisë ka vënë në dispozicion të qytetarëve linjën e gjelbër 0800 40 40 për këshillim psikologjik apo çdo informacion për Covid19.

 

Rregulla që duhet të zbatohen për një sezon turistik të sigurt

Pastrimi dhe dezinfektimi duhet të zbatohen me rigorozitet në bare, restorante, shezlone dhe në çdo ambient. Në strukturat akomoduese duhet të ruhet distancimi fizik jo më pak se 1.5 meter. Stafi i shërbimit në kontakt me pushuesit apo vizitorët duhet të mbajmë domosdoshmërisht maskë. Kujdes me përdorimin e ashensorit, respektoni distancimin dhe higjenen. Hapësira midis ndenjëseve dhe çadrave të pushuesve duhet jo më pak se 3.5 metër distancë. Shmangni grumbullimet e çdo lloji. Shmangni ambientet e mbyllura, konsumoni ushqim në ambiente të hapura. Mos këmbeni aksesorët e plazhit me të tjerët. Ruani higjenën vetjake. Nëse keni temperaturë mos u nisni për udhëtim dhe mos frekuentoni plazhin.

Hapa që duhet të ndiqni nëse udhëtoni:

Lani duart para se të udhëtoni dhe përdorni dezinfektant;

Mbani distancë nga njerëzit e tjerë;

Vendosni maska mbrojtëse;

Mos udhëtoni nëse jeni sëmurë apo keni temperaturë, kollë dhe vështirësi në frymëmarrje.

 

 

 1. Situata ndërkombëtare për COVID-19 sipas ECDC-së është si më poshtë:
 • Në nivel global, janë raportuar në total 17 296 303 raste të konfirmuara me COVID-19, dhe vdekje në total janë 673 290
 • Azi:          4 145 531 raste të konfimuara

94 230 vdekje

 • Afrikë 909 735 raste të konfirmuara

19 317 vdekje

 • Amerikë: 9 338 314 raste të konfirmuara

355 582 vdekje

 • Oqeania : 18 094 raste të konfirmuara

220 vdekje

 • Të tjera:   696 raste të konfirmuara

   7 vdekje

 

Tabela 1. Numri i rasteve të konfirmuara deri në datën 31 korrik 2020 sipas shteteve (sipas ECDC):  https://www.ecdc.europa.eu/en/novel-coronavirus-china

Shteti Nr i rasteve të konfirmuara (31 korrik 2020)
Kontinenti i Azisë 4 145 531
India 1638870
Iran 301530
Pakistan 278305
Arabia Saudite 274219
Bangladesh 234889
Turqia 229891
Irak 121263
Katar 110460
Indonesia 106336
Filipine 89374
Kazakhstan 89078
Kina 87489
Oman 79159
Izrael 70379
Kuvait 66529
Emiratet e Bashkuara 60525
Singapore 51809
Bahrain 40755
Afghanistan 36542
Kyrgyzstan 35805
Japonia 33774
Uzbekistan 23558
Nepal 19547
Palestine 14838
Korea e jugut 14305
Malajsia 8964
Taxhikistan 7366
Liban 4334
Maldives 3719
Thailand 3310
Sri_Lanka 2814
Jemen 1726
Jordania 1191
Siria 738
Vietnam 509
Taivan 467
Mianmar 353
Mongolia 291
Kamboxha 234
Brunei_Darussalam 141
Bhutan 101
Timor_Leste 24
Laos 20
Raste të tjera 696
Rastet e tjera në një mjet transporti detar Japoni 696
Amerika 9 338 314
USA 4495014
Brazil 2610102
Mexico 416179
Peru 407492
Chile 353536
Kolumbia 286020
Argentina 178983
Canada 115785
Ekuador 84370
Bolivia 75234
Republika Domenikane 67915
Panama 64191
Guatemala 48826
Honduras 41426
Venezuela 17859
Kosta_Rika 17290
Puerto_Rico 16572
El_Salvador 16230
Haiti 7412
Paraguai 5207
Nikaragua 3672
Kuba 2597
Suriname 1650
Uruguai 1243
Xhamaika 864
Bahamas 508
Guyana 401
Ishujt Virgin 385
Ishujt Kajman 203
Trinidad dhe Tobago 164
Bermuda 156
Sint_Maarten 128
Aruba 120
Barbados 110
Ishujt Turks_and_Caicos 104
Antigua_and_Barbuda 91
Saint_Vincent_&_Grenadines 52
Belize 48
Curaçao 29
Saint_Lucia 25
Grenada 24
Dominica 18
Saint_Kits dhe Nevis 17
Greenland 14
Ishujt Malvinas 13
Montserrat 13
Bonaire 11
British_Virgin_Islands 8
Anguilla 3
Oqeania 18 094
Australia 16 303
Zelanda e re 1210
Polinezia Franceze 62
Guam 354
Kaledonia e re 22
Fixhi 27
Ishujt Mariana 42
Papa new Guinea 72
Afrika 909 735
Afrika e jugut 482169
Egjypt 93757
Nigeria 42689
Gana 35142
Algeria 29831
Maroku 23259
Kenia 19913
Kameron 17255
Etiopia 16615
Cote_dIvoire 15978
Sudan 11496
Madagaskar 10748
Senegal 10106
Republika e Kongos 9010
Gabon 7352
Guinea 7242
Mauritania 6270
Zambia 5555
Xhibuti 5081
Republika e Afrikes qendrore 4605
Malawi 3981
Kongo 3376
Libia 3222
Somalia 3212
Zimbabwe 3092
Guinea Ekuadoriale 3071
Eswatini 2577
Mali 2522
Cape _Verde 2373
Sudani jugor 2322
Namibia 2052
Ruanda 1994
Guinea_Bissau 1981
Sierra_Leone 1818
Mozambique 1808
Benin 1770
Tunizia 1514
Liberia 1181
Uganda 1147
Niger 1134
Burkina_Faso 1117
Angola 1078
Chad 935
Togo 927
Sao_Tome _and_Principe 870
Botswana 804
Saharaja perendimore 766
Lezoto 604
Republika e Tanzanise 509
Gambia 403
Burundi 387
Komorros 378
Mauritius 344
Eritrea 279
Seychelles 114
Total 14 411 674

 

 

 

Harta e shpërndarjes gjeografike të COVID-19 në botë

 

 

 

 1. Situata në  Europë dhe sipas ECDC–së është si më poshtë:
 • Europë: 2 883 933 raste të konfirmuara
  • 203 934 vdekje

Tabela 2. Numri i rasteve të konfirmuara deri në datën 31 korrik 2020 sipas shteteve te Europës (sipas ECDC):  https://www.ecdc.europa.eu/en/novel-coronavirus-china

Shteti Nr i rasteve të konfirmuara (31 korrik 2020)
Europa 2 883 459
Russia 834499
United_Kingdom 302301
Spanja 285430
Itali 247158
Gjermani 207828
France 186573
Suedia 80100
Ukraine 68794
Belgjika 67913
Bjellorusia 67665
Hollanda 53963
Portugalia 50868
Rumania 49591
Polonia 45031
Armenia 38550
Zvicra 34933
Azerbaijan 31560
Irlanda 26027
Serbia 25213
Moldavia 23947
Austria 21009
Çekia 16342
Danimarka 13725
Bosnia_dhe_Herzegovina 11444
Bullgaria 11420
Macedonia e veriut 10623
Norvegjia 9172
Kosova 8104
Finlanda 7423
Luxembourg 6616
Shqiperia 5276
Kroacia 5071
Hungaria 4505
Greqia 4401
Mali I zi 3073
Sllovakia 2265
Sllovenia 2139
Lithuania 2062
Estonia 2051
Islanda 1872
Letonia 1228
Gjeorgjia 1160
Qipro 1084
Andorra 922
Malta 814
San_ Marino 716
Isle_of_ Man 336
Jersey 335
Guernsey 252
Faroe_Islands 220
Gjibraltar 187
Monako 120
Liechtenstein 89
Vatikani 12