.

vije ndarëse

Postuar më: 01/08/2020

1 Gusht 2020/  Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19  

 1. Situata në vendin tonë sipas MSHMS

Në vendin tonë deri më sot (1.08.2020) janë testuar 41 709  raste të dyshuara për COVID-19 të cilat kanë rezultuar:

 • 5396 raste të konfirmuara
 • 161 pacientë kanë ndërruar jetë
 • 2961 pacientë të shëruar
 • 2274 numri i rasteve aktive

Shpërndarja sipas qarqeve të rasteve të konfirmuara me COVID-19,  datë: 1.08.2020

 

Qarqet Raste aktive sipas qarqeve Nr. i rasteve të shëruara Nr. i rasteve te vdekur
Tirana 1251 1356 83
Shkodër 211 311 24
Durrësi 277 520 21
Fieri 85 151 9
Korça 68 75 4
Elbasani 55 70 6
Kukës 66 114 4
Lezhë 84 154 3
Vlora 95 109 4
Gjirokastër 31 25 0
Diber 24 28 2
Berat 27 48 1
TOTAL 2274 2961 161

 

 

Situata epidemiologjike e COVID-19 në 24 orët e fund

 

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju informon rreth situatës së COVID19 në Shqipëri në 24 orët e fundit.

I drejtohemi të gjithë qytetarëve të tregojnë kujdes me ruajtjen e higjienës personale, me mbajtjen e distancës fizike, vendosjen e detyrueshme të maskës në ambientet e mbyllura dhe kudo ku nuk është e mundur të ruhet distanca fizike.

Fatkeqësisht, nuk e kanë fituar dot betejën me sëmundjen në dy spitalet Covid, një 58 vjeçare nga Kurbini dhe një dhe një 71 vjeçare nga Lushnja me disa sëmundje bashkëshoqëruese, një 61 vjeçar nga Durrësi dhe një 67 vjeçar nga Fieri.

Aktualisht në spitalin Infektiv dhe spitalin “Shefqet Ndroqi” po trajtohen 119 pacientë, 18 janë në terapi intensive, 6 prej të cilëve pacientë të intubuar.

Në 24 orët e fundit, janë kryer 510 testime për të dyshuar të prekur me COVID19, nga të cilat janë konfirmuar 120 raste pozitive.

Shpërndarja gjeografike e rasteve është si vijon: 57 raste në Tiranë, 15 në Durrës, 8 në Kavajë, 7 në Krujë, 6 në Elbasan, 5 në Korçë, nga 4 raste në Kurbin, Pogradec, nga 3 raste në Lushnje, Tropojë, nga 2 raste në Shkodër, Tepelenë, nga 1 rast në Vlorë, Divjakë, Belsh, Prrenjas.

Gjatë 24 orëve të fundit janë shëruar 9 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve në 2961, që nga fillimi i epidemisë.

 

Parandalimi i COVID-19, masa të reja kufizuese

Me vendimin e Qeverisë dhe Aktit Normativ ndalohet hapja e klubeve të natës, diskove, lounge barve dhe çdo lloj shërbimi të kësaj natyre në mjedis të mbyllur apo të hapur, përveç restoranteve. Mosrespektimi i këtij detyrimi nga subjektet, dënohet me gjobë 3 000 000 lekë dhe me pezullim të aktivitetit për një periudhë një vjeçare.

– Ndalon muzikën pas orës 20.00 në të gjithë mjediset e shërbimeve të çfarëdolloji. Mosrespektimi i këtij detyrimi nga subjektet, dënohet me gjobë 1 000 000 lekë dhe në rast përsëritje, me pezullim te aktivitetit për një periudhë gjashtë mujore. Nuk duhet të harrojmë për asnjë moment, se e gjithë bota është në një moment pandemie.

 

Maska e detyrueshme në ambiente të mbyllura

Qeveria shqiptare vendosi përdorimin e maskës/barrierën mbrojtëse prej tekstili si të detyrueshme në çdo ambient të mbyllur. Nëpërmjet vendimit të qeverisë dhe aktit normativ, detyrimi për përdorimin e maskave jo mjekësore/barrierave mbrojtëse për mbrojtjen ndaj transmetimit të COVID 19 do të jetë detyrim për çdo individ në të gjitha ambjentet e mbyllura; në administratën publike dhe jo publike; në transportin publik; në zyra, shkallë pallati, ashensorë, në qendrat tregtare, dyqane, supermakatat, tregjet dhe njësitë e shërbimit. Të gjithë ata individë që nuk do ta përdorin barrierën mbrojtëse, sipas udhëzimeve të Ministrisë së Shëndetësisë, do të penalizohen. Spas Ekspertëve maska është shumë efikase, pasi redukton transmetueshmërinë. Nëse e vendosim të gjithë, ajo përkthehet në një armë mbrojtëse për mospërhapjen e këtij infeksoni.

https://www.youtube.com/watch?v=oWoXDB8nvxk

http://shendetesia.gov.al/wp-content/uploads/2020/07/akti-normativ-maskat.pdf

 

Apel për mbrojtjen nga COVID-19 drejtuar bizneseve

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i bën apel bizneseve, të zbatojnë me korrektësi protokollet e sigurisë në punë: të dezinfektojnë ambientet, të kryejnë ajrosjen rregullisht, të përdoren maskat apo barrierat mbrojtëse në çdo subjekt shërbimi për qytetarët, siç e përcaktojnë protokollet e autoriteteve shëndetësore. Çdo shkelje do të konsiderohet me rrezik për shëndetin e qytetarëve dhe si e tillë do të ndëshkohet sipas ligjeve në fuqi. Nëpërmjet ndryshimeve në aktin normativ, vendosen penalitetet për subjektet që ushtrojnë veprimtari turistike në stacionet e plazhit, që i thyejne rregullat, duke ndikuar direkt në përhapjen e infeksionit SARS COV2. Parashikohet dënimi me gjobë 700,000 (shtatëqind) mijë lekë dhe në rast përsëritjeje, parashikohet edhe mbyllja e veprimtarisë, duke synuar të mbrohet shëndeti i turistëve në zonat e plazheve, nga infeksioni SARS COV2.

 

Këshilla dhe rekomandime drejtuar qytetarëve për mbrojtjen nga COVID-19

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale apelon për vetëndërgjegjësim nga qytetarët që të jenë të kujdesshëm në zbatimin e masave të vendosura: Kur dilni, qëndroni në distancë fizike prej të paktën 1.5 metër, lani shpesh duart, përdorni maska mbrojtëse në ambiente të mbyllura. Kur mbani maskë mos prekni fytyrën dhe maskën me dorë. Dezinfektoni objektet që prekni dhe ajrosni ambientet në të cilat qëndroni. Personat e konfirmuar pozitivë me COVID-19 duhet të vetëizolohen dhe të shmangin kontaktet e ngushta me të tjerët. Nëse dyshoni se jeni i prekur ose keni shenja të sëmundjes duhet të qëndroni të izoluar dhe telefononi në numrin e Urgjencës Kombëtare 127. Ministria e Shëndetësisë ka vënë në dispozicion të qytetarëve linjën e gjelbër 0800 40 40 për këshillim psikologjik apo çdo informacion për Covid19.

 

Rregulla që duhet të zbatohen për një sezon turistik të sigurt

Pastrimi dhe dezinfektimi duhet të zbatohen me rigorozitet në bare, restorante, shezlone dhe në çdo ambient. Në strukturat akomoduese duhet të ruhet distancimi fizik jo më pak se 1.5 meter. Stafi i shërbimit në kontakt me pushuesit apo vizitorët duhet të mbajmë domosdoshmërisht maskë. Kujdes me përdorimin e ashensorit, respektoni distancimin dhe higjenen. Hapësira midis ndenjëseve dhe çadrave të pushuesve duhet jo më pak se 3.5 metër distancë. Shmangni grumbullimet e çdo lloji. Shmangni ambientet e mbyllura, konsumoni ushqim në ambiente të hapura. Mos këmbeni aksesorët e plazhit me të tjerët. Ruani higjenën vetjake. Nëse keni temperaturë mos u nisni për udhëtim dhe mos frekuentoni plazhin.

Hapa që duhet të ndiqni nëse udhëtoni:

Lani duart para se të udhëtoni dhe përdorni dezinfektant;

Mbani distancë nga njerëzit e tjerë;

Vendosni maska mbrojtëse;

Mos udhëtoni nëse jeni sëmurë apo keni temperaturë, kollë dhe vështirësi në frymëmarrje.

 

 

 

 

 

 

 1. Situata ndërkombëtare për COVID-19 sipas ECDC-së është si më poshtë:
 • Në nivel global, janë raportuar në total 17 579 197 raste të konfirmuara me COVID-19, dhe vdekje në total janë 679 505
 • Azi:          4 226 508 raste të konfimuara

95 490 vdekje

 • Afrikë 926 917 raste të konfirmuara

19 645 vdekje

 • Amerikë: 9 501 405 raste të konfirmuara

359 738 vdekje

 • Oqeania : 18 701 raste të konfirmuara

228 vdekje

 • Të tjera:   696 raste të konfirmuara

   7 vdekje

 

Tabela 1. Numri i rasteve të konfirmuara deri në datën 1 gusht 2020 sipas shteteve (sipas ECDC):  https://www.ecdc.europa.eu/en/novel-coronavirus-china

Shteti Nr i rasteve të konfirmuara (1 gusht 2020)
Kontinenti i Azisë 4 226 508
India 1695988
Iran 304204
Pakistan 278305
Arabia Saudite 275905
Bangladesh 237661
Turqia 230873
Irak 124609
Katar 110695
Indonesia 108376
Filipine 93354
Kazakhstan 90367
Kina 87655
Oman 79159
Izrael 70970
Kuvait 66957
Emiratet e Bashkuara 60506
Singapore 52205
Bahrain 40982
Afghanistan 36710
Kyrgyzstan 36299
Japonia 34372
Uzbekistan 24304
Nepal 19771
Palestine 15232
Korea e jugut 14336
Malajsia 8976
Taxhikistan 7409
Liban 4555
Maldives 3793
Thailand 3312
Sri_Lanka 2815
Jemen 1728
Jordania 1193
Siria 738
Vietnam 558
Taivan 467
Mianmar 353
Mongolia 291
Kamboxha 239
Brunei_Darussalam 141
Bhutan 101
Timor_Leste 24
Laos 20
Raste të tjera 696
Rastet e tjera në një mjet transporti detar Japoni 696
Amerika 9 501 405
USA 4562037
Brazil 2662485
Mexico 424637
Peru 414735
Chile 355667
Kolumbia 295508
Argentina 185360
Canada 116298
Ekuador 85355
Bolivia 76789
Republika Domenikane 69649
Panama 65256
Guatemala 49789
Honduras 42402
Venezuela 18574
Kosta_Rika 17820
Puerto_Rico 16781
El_Salvador 16632
Haiti 7424
Paraguai 5338
Nikaragua 3672
Kuba 2608
Suriname 1706
Uruguai 1264
Xhamaika 864
Bahamas 574
Guyana 413
Ishujt Virgin 406
Ishujt Kajman 203
Trinidad dhe Tobago 169
Bermuda 156
Sint_Maarten 128
Aruba 121
Barbados 110
Ishujt Turks_and_Caicos 107
Antigua_and_Barbuda 91
Saint_Vincent_&_Grenadines 54
Belize 48
Curaçao 29
Saint_Lucia 25
Grenada 24
Dominica 18
Saint_Kits dhe Nevis 17
Greenland 14
Ishujt Malvinas 13
Montserrat 13
Bonaire 11
British_Virgin_Islands 8
Anguilla 3
Oqeania 18 701
Australia 16 905
Zelanda e re 1212
Polinezia Franceze 62
Guam 359
Kaledonia e re 22
Fixhi 27
Ishujt Mariana 42
Papa new Guinea 72
Afrika 926 917
Afrika e jugut 493183
Egjypt 94078
Nigeria 43151
Gana 35501
Algeria 30394
Maroku 24322
Kenia 20636
Etiopia 17530
Kameron 17255
Cote_dIvoire 16047
Sudan 11644
Madagaskar 10868
Senegal 10232
Republika e Kongos 9070
Gabon 7352
Guinea 7308
Mauritania 6295
Zambia 5963
Xhibuti 5081
Republika e Afrikes qendrore 4608
Malawi 4078
Kongo 3376
Libia 3222
Somalia 3212
Zimbabwe 3169
Guinea Ekuadoriale 3071
Eswatini 2648
Mali 2535
Cape _Verde 2451
Sudani jugor 2322
Namibia 2129
Ruanda 2022
Guinea_Bissau 1981
Mozambique 1864
Sierra_Leone 1818
Benin 1805
Tunizia 1535
Liberia 1186
Uganda 1154
Burkina_Faso 1143
Niger 1134
Angola 1109
Togo 941
Chad 936
Sao_Tome _and_Principe 871
Botswana 804
Saharaja perendimore 766
Lezoto 604
Republika e Tanzanise 509
Gambia 498
Burundi 387
Komorros 382
Mauritius 344
Eritrea 279
Seychelles 114
Total 14 674 227

 

 

 

 

Harta e shpërndarjes gjeografike të COVID-19 në botë

 

 1. Situata në  Europë dhe sipas ECDC–së është si më poshtë:
 • Europë: 2 904 970 raste të konfirmuara
  • 203 934 vdekje

Tabela 2. Numri i rasteve të konfirmuara deri në datën 1 gusht 2020 sipas shteteve te Europës (sipas ECDC):  https://www.ecdc.europa.eu/en/novel-coronavirus-china

Shteti Nr i rasteve të konfirmuara (1 gusht 2020)
Europa 2 904 970
Russia 839981
United_Kingdom 303181
Spanja 288522
Itali 247537
Gjermani 209653
France 187919
Suedia 80422
Ukraine 69884
Belgjika 68658
Bjellorusia 67808
Hollanda 54301
Portugalia 51072
Rumania 50886
Polonia 45688
Armenia 38841
Zvicra 35070
Azerbaijan 31878
Irlanda 26065
Serbia 25552
Moldavia 24733
Austria 21098
Çekia 16574
Danimarka 13789
Bullgaria 11690
Bosnia_dhe_Herzegovina 11444
Macedonia e veriut 10762
Norvegjia 9208
Kosova 8104
Finlanda 7432
Luxembourg 6695
Shqiperia 5396
Kroacia 5138
Hungaria 4505
Greqia 4477
Mali I zi 3112
Sllovakia 2292
Sllovenia 2165
Lithuania 2075
Estonia 2064
Islanda 1885
Letonia 1231
Gjeorgjia 1168
Qipro 1114
Andorra 925
Malta 824
San_ Marino 716
Isle_of_ Man 336
Jersey 335
Guernsey 252
Faroe_Islands 225
Gjibraltar 187
Monako 120
Liechtenstein 89
Vatikani 12